„Заедно стигаме по-далеч“
инициатива по безопасност на движението по пътищата
В ПГТТМ стартира инициатива по безопасност на движението по пътищата
„Заедно стигаме по-далеч“, посветена на безопасното придвижване с различни видове транспорт.
На 22.10.2020г. се проведе първото мероприятие, което даде старт на инициативата и е под мотото „Внимание велосипедисти!“. Целта на събитието е да мотивира участниците да използват по-чист, споделен и интелигентен начин на придвижване по пътищата.
Учениците от 8,9,10 и 11 класове се включиха във велопоход, организиран от УК по БДП и ПГТТМ по маршрут: ПГТТМ - велоалея Стадиона - с. Енина - велоалея Стадиона - ПГТТМ.
С прецизност, желание и толерантност се показаха правилата за безопасно движение на велосипедисти по пътища в населено място, извъннаселено място и на велоалея.
П Л А Н
на дейността на комисията
по безопасност на движението по пътищата
за учебната 2020/2021 година
2020 г.
I.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
- Обучението по безопасност на движението по пътищата е задължително и се осъществява в съответствие с държавните образователни изисквания.
- Обучението се провежда по одобрени от МОН учебни програми за всички класове.
- В края на всеки учебен срок се проверяват знанията и уменията на учениците по безопасност на движението по пътищата.
II. ОРГАНИЗАЦИЯ
- Организацията на обучението се извършва от директора на учебното заведение и оторизирано със заповед длъжностно лице.
- Занятията се провеждат от преподаватели по безопасност на движението по пътищата в часа на класа през учебната година.
- При подготовката на учебните занятия и за реализирането на настоящия план се използва: специализирана литература, учебни тетрадки, учебно-методически помагала мултимедийна обучителна програма и други.
- За педагогическия и не педагогически персонал – чрез начални и периодични инструктажи.
III. ЦЕЛИ
- Опазване живота и здравето на учениците, на педагогическия и не педагогически персонал в училище и извън него.
- Формиране у учениците на съзнателно и отговорно отношение към въпросите на безопасност от движение по пътищата, на личната безопасност и тази на околните, придобиване на основни знания и умения за разпознаване и оценка на опасни ситуации, както и оказване на помощ в случай на инцидент.
IV. ЗАДАЧИ
- Формиране на система от специални знания, умения и навици, необходими за безопасно движение по пътищата.
- Придобиване на готовност за адекватно поведение на учениците като участници в пътното движение.
- Разширяване кръгозора на знанията на учениците чрез запознаване с основните опасности и способите за тяхното предотвратяване.
- Повишаване нивото на подготовка и намаляване на безотговорността и неумението правилно да се определи собственото поведение при екстремни ситуации.
- Да се ограничи достъпа на превозни средства в училищния двор.
- Повишаване нивото на професионална подготовка и намаляване на безотговорността и неумението правилно да се определи собственото поведение при екстремни ситуации.
- Осигуряване знания за безопасно движение и за особеностите и опасностите на движението по пътищата.
- Създаване на оптимални условия за безопасно придвижване на учениците чрез изучаване правилата за движение по пътищата и с активната подкрепа на родители и учители.
- Формиране умения и навици у учениците за мотивирано поведение на пътя, отговорно отношение към въпросите за личната безопасност и придобиване на практически умения за оказване на първа помощ.
V. ДЕЙНОСТИ И МЕРОПРИЯТИЯ
- Обучението на учениците по правилата за безопасно движение да се провежда в съответствие с § 4 от Допълнителните разпоредби на Закона за движението по пътищата (ДВ, бр. 20 от 1999 г.).
Срок: постоянен
Отг.: УКБДП, учители по БДП
- При разработването на училищните учебни планове да се има предвид и да се спазва Заповед № РД 09 619/31.10.2000 г. и Заповед № РД 09 773/19.09.2003 г. на Министъра на образованието и науката, Закона за движение по пътищата, Система за организация и управление на дейностите, свързани с възпитанието и обучение по безопасност на движението по пътищата (БДП)в системата на предучилищното и училищно образование, утвърдена със Заповед № РД 091289/31.08.2016 г., Концепция за обучението на децата и учениците по безопасност на движението по пътищата в българското училище и детските градини, утвърдена от министъра на образованието и науката през 2003г., Стратегия на МОН за изпълнение на Националната стратегия на Република България за подобряване на БДП за периода 2011-2020 г. ( Решение на Министерски съвет № 946/22.12.2011г.) и Писмо № РД 167675/28.09.2020 г. на Началника на РУО-гр. Стара Загора.
Срок: м. септември
Отг.: УКБДП, учители по БДП
- Учебният материал да се преподава съгласно утвърдените учебни програми и глобални теми за класа.
Срок: постоянен
Отг.: УКБДП, учители по БДП
- Преподаденият учебен материал да се отразява задължително в електронния дневник на класа.
Срок: постоянен
Отг.: учители по БДП
- Да се интегрира обучението по безопасност на движението по пътищата с другите учебни предмети.
Срок: през годината
Отг.: учители по БДП
- Да се осигурят необходимите учебни средства за учениците по БДП и да се обновят и актуализират методически ръководства за учителите .
Срок: постоянен
Отг.: библиотекар, УКБДП
- Да се проведат инструктажи по БДП с всички ученици, педагогическия и не педагогически персонал .
Срок: м. септември
Отг.: класните ръководители, УКБДП
- Да се проведат инструктажи пет-минутки по БДП с всички ученици в края на последния учебен час.
Срок: постоянен
Отг.: класните ръководители, УКБДП
- В началото на учебната година класните ръководители в часа на класа да запознаят учениците с пътно — транспортната обстановка в района на училището
Срок : м . септември
Отг . : класните ръководители, УКБДП
10. „ Ден за безопасно движение на велосипедисти“- Организиране и провеждане на велопоход по маршрут: ПГТТМ-велоалея Стадиона-с. Енина- велоалея Стадиона- ПГТТМ.
Срок : 5.10-9.10.2020г.
Отг . : УКБДП
11. Да се проведат срещи с училищното настоятелство за обсъждане проблемите на БД и набелязване на конкретни мерки.
Срок: през годината
Отг.: УКБДП
12. Да се организират мероприятия и да вземе активно участие във връзка с ден за почитане на жертвите при ПТП.
Срок: 11-30.11.2019г.
Отг.: УКБДП
учители от ПГТТМ
13. Да се организира и проведе на общинско ниво викторина на тема „ Да запазим децата на пътя”.
Срок: януари- април
Отг.: УКБДП
Учители по БДП
14. Да се организират мероприятия във връзка със седмица за пътна безопасност, съвместно с Община Казанлък, КАТ- Пътна полиция- Казанлък.
Срок: април- май
Отг.: УКБДП, класни ръководители
15. Да съдейства за организирането и провеждането на състезанието „ Най- добър млад автомонтьор и водач на МПС“- училищен кръг.
Срок: февруари
Отг.: УКБДП
16. Преди всяко организирано напускане на училищната сграда (екскурзии, походи, зелени училища, наблюдения и други) да се провеждат разговори с учениците за припомняне правилата за безопасност на движението и същите да бъдат инструктирани срещу подпис. Да се попълва Уведомително писмо от ръководителя на групата.
Срок: постоянен
Отг.: класните ръководители, УКБДП
17. При възникване на пътно-транспортно произшествие (ПТП) с ученици на ПГТТМ да се информира незабавно Директора на гимназията.
Срок: постоянен
Отг.: УКБДП,
учители и служители на ПГТТМ
18. Да се обучение на членовете на УКБДП.
Срок: декември, март
Отг.: председател на УКБДП
Уважаеми родители,
Децата са активни участници в движението и отговорност за тяхната безопасност на улицата носим всички ние - родители, учители и водачи.
За да се опази човешкият живот и здраве, често е необходима само малко толерантност, дисциплина и адекватна преценка от страна на участниците в движението. Каквито и обсъждания да има по темата не само институциите отговарят за безопасността, а и личната отговорност на всеки зад волана е определяща за това да няма катастрофи, загинали и ранени на пътя, защото безопасността на движението по пътищата е споделена отговорност и зависи от всички.
По темата безопасност на движението трябва да се говори активно и не само когато се случват пътнотранспортни произшествия. Активно, системно и по отношение на всички елементи на пътната безопасност - път, кола и водач.
Училищната комисия по безопасно движение по пътищата и екипа на Професионална гимназия по транспорт и транспортен мениджмънт- гр. Казанлък провежда различни мероприятия по Безопасност на движението по пътищата.
Основната им цел е: Формиране у учениците на съзнателно и отговорно отношение към въпросите на безопасност от движение по пътищата, на личната безопасност и тази на околните, придобиване на основни знания и умения за разпознаване и оценка на опасни ситуации, както и оказване на помощ в случай на инцидент.
Тази година Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“ (ДАБДП) е разработила тематични визуализационни материали с акцент върху някои от основните аспекти от безопасното поведение на пътя -поставяне на обезопасителни колани, безопасно придвижване на пешеходци, недопускане на разсейване от мобилни телефони и спазване на допустимата скорост на движение.
Убедени сме, че всички ние ще съдействаме за постигане на по-добри резултати в спазването на правилата на движение по пътищата.
Налагането на култура на движение - отговорното и толерантно шофиране могат да намалят черната статистика на пътя!
ИНСТРУКТАЖ
ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА
ЗА УЧЕБНАТА 2020/2021 ГОДИНА
- I. Общи изисквания.
1. При идване и тръгване от училище учениците са длъжни да спазват правилата по БДП.
2. Учениците от VIII- XII клас се движат по безопасен маршрут до училище, съгласуван с родители и учители.
3. Да пресичат внимателно на определените за целта места.
4. При излизане от двора на училището да не тичат, да пресичат улиците след внимателно оглеждане, да не се качват в превозни средства на непознати.
5. При управление на велосипед да се спазват правилата по БДП.
• Движете се по вътрешната част на тротоара, колкото се може по-далеч от платното за движение.
• Движете се плътно вляво по улици без тротоар и срещу движението на насрещните автомобили.
• Преминавайте по пешеходната пътека с внимание, макар да имате предимство.
• Пресичайте само на зелена светлина на светофара, като отново се огледате в двете посоки.
• Когато пресичате – първо се огледайте наляво, после надясно и по средата на улицата пак наляво.
• Никога не пресичайте улицата тичайки, между паркирани коли и пред спрял на спирка автобус.
• При натоварено кръстовище, помолете по-възрастен от вас човек да преминете с него, ако сте в начален етап на обучение.
• Не преминавайте пред и зад спряло превозно средство, защото нямате видимост.
• Не играйте около спрели и паркирали автомобили.
• Не играйте на пътното платно и по кръстовищата, а на определените за това места.
• Не излизайте внезапно на уличното платно.
• Помнете, че на пътя има агресивни водачи на пътни превозни средства, които застрашават вашата сигурност.
• Не излизайте на улицата с велосипед преди да сте сигурни, че е изправен (звънец, спирачки, фар отпред и светлоотразител отзад) и го управлявате отлично. Облечени сте с необходимите предпазни средства и към дрехите ви има прикрепени светлоотразителни елементи.
• Карайте велосипед на разрешените за това места.
• Винаги носете предпазна каска, когато карате велосипед.
• Когато управлявате вашия велосипед трябва да знаете, че е опасно да се движите успоредно с друг велосипедист и близо до моторно превозно средство и да се държите за него.
Движете се плътно в дясно на платното за движение и подавайте сигнал с ръка преди да завиете или спрете.
II. За пътуващите ученици.
1.Да спазват изискванията за БДП при качване и слизане от автобусите в следния ред:
- Да изчакват на определеното безопасно място пристигащите автобуси;
- Да се качват и слизат от автобуса след като е спрял на указаното място без да създават пречки на останалите пътуващи;
- По време на движение на автобуса с поведението си да не пречат на шофьора и да спазват изискванията за безопасно пътуване в обществения транспорт;
- Да спазват определените правила за култура на поведение - да не замърсяват и повреждат обзавеждането на автобуса, да не изхвърлят предмети и отпадъци през прозорците.
Всички ученици са длъжни да спазват правилата за БДП!
ВНИМАНИЕ ПЕШЕХОДЦИ!
Пешеходците са най- уязвимата група участници в движението по пътищата. Не спазването на правилата за движение може да е предпоставка за възникване на пътно-транспортни произшествия. Каквито и мерки да се прилагат, пътната безопасност най- често зависи от поведението им.
Децата като участници в движението влизат в различни роли - на пешеходци, водачи и пътници в превозни средства. Всяка една от тях крие специфични опасности за здравето и живота им, когато са на пътя.
Призив към всички на пътя е стриктно
ДА СПАЗВАТ ПРАВИЛАТА ЗА ДВИЖЕНИЕ!
„ДА ЗАПАЗИМ ДЕЦАТА НА ПЪТЯ“
Децата са активни участници в движението по пътищата и отговорност за тяхната безопасност на улицата носим всички ние - родители, учители и водачи.
Основните ситуации, в които те са застрашени от пътни инциденти, са: при игра на пътя, на път за училище и обратно, при каране на велосипед, при използване на обществен транспорт, при возене в автомобил.
Наша задача е да ги запознаем с правилата за пътна безопасност.
Учениците от клуб „Пътна безопасност“ подготвиха презентация с правила за безопасно движение насочена към най-малките участници в движението.
ДЕЦА-ВЕЛОСИПЕДИСТИ НА ПЪТЯ
Всеки, който управлява велосипед знае колко е опасно да се кара по пътищата.
Шофьорите трудно забелязват велосипедистите, а дори да ги забележат рядко се съобразяват с тях.
Много е важно водачите на велосипеди да познават правилата за движение и да дават сигнал с ръка при завой. За да бъдат забелязвани по-лесно трябва да имат светлини и да носят светлоотразителни жилетки. За повишаване на безопасността на пътя е задължително да се носи каска.
Водачите на МПС да помнят, че едно колело означава една кола по-малко, което означава по-малко задръстване.
Отнасяйте се с уважение към велосипедистите!